Vítejte na prvním - nezávislém českém fóru o zlatě a drahých kovech. Zde se můžete zeptat na vše, co Vás zajímá o zlatě, nebo poradit ostatním. Toto fórum je provozováno českým nezávislým blogem OZlatu.cz.


Autor Téma: Do čeho investovat  (Přečteno 2814 krát)

admin

 • Administrátor
 • Zlatnický učeň
 • *****
 • Příspěvků: 12
Do čeho investovat
« kdy: 12. Březen, 2015, 13:53:56 »
Do čeho Vám připadne nejmoudřejší investovat? Zlato / stříbro / platina / palládium ? Nebo slitky / mince / spoření?

kocourBen

 • Zlatnický učeň
 • **
 • Příspěvků: 12
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #1 kdy: 18. Březen, 2015, 22:04:02 »
Přiznám se, že jsem poněkud skeptický pokud jde o investice do kovů obecně. Obávám se, že se v současné době už žádné růsty (jako byl u zlata) asi čekat nedají. Ale pokud člověk tzv, investici např. do zlatého slitku pojme jako určité "zazipování" oběživa..pak to asi smysl má. Problém je ovšem opět klasický...jak v případě nouze zajistit likviditu takového materiálu... z historie jsou známy příklady, kdy se poměrně velmi drahé investice (zlato, diamanty, známky..) v nouzi měnily za běžné věci... což pak ovšem mění celkový pohled na takové "investice"..... :-(

Michal

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #2 kdy: 19. Březen, 2015, 00:39:06 »
Také souhlasím...myslím si, že raketové růsty nás nečekají. Sice se velmi zvyšuje inflace dolaru, ale to reálnou hodnotu zlata nezvedne. S likviditou bych tak skeptický nebyl...zlato je velmi likvidní...na každém kroku je dnes možno vidět cedule s nabídkou výkupu zlata a cena přes 500 Kč za 14 karátové zlomkové zlato mi nepřipadne příliš nízká.

jerkam

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 1
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #3 kdy: 13. Duben, 2015, 19:04:04 »
Podle mě zlato stále poroste, neb doly budou těžit míň zlata a proto ho bude stále méně.

kocourBen

 • Zlatnický učeň
 • **
 • Příspěvků: 12
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #4 kdy: 13. Duben, 2015, 20:59:36 »
To je téma k debatě...já nerozumím šperkařství ani investičnímu zlatu...tam si myslím, že to hodně souvisí s úrovní ekonomiky. Zato v technice je trochu problém, protože obsahy drahých kovů už nejsou tak technologicky důležité jako byly dřív. Nutnost povrchově upravovat některé technologicky citlivé části součástek byla spíš dána čistotou technologie. Dnes jsme zvládli už tak úžasnou čistotu výroby, že pú zlatem a jinými kovy už není tak důležitá. Navíc třeba při kontaktováni čipů se už taky zlato dávno nepoužívá a bylo to nahrazeno čistým hliníkem. Dnes je situace taková, že třeba v mobilních telefonech je obsah zlata tak minimální, že je vpodstatě neměřitelný. Tedy i za podmínek, že je rozměr výroby ať už počítačů, mob.telefonů, tabletů a pod., obrovský..je spotřeba zlata poměrně nízká a každý rok se ještě snižuje. Z tohoto důvodu jsem právě k růstu cen drahých kovů skeptický. Na druhou stranu uznávám, že se zde mohou projevit nějaké zájmy některých hedgeových fondů, které mohou světovými cenami drahých kovů notně zamávat...
Co se týká efektivnosti těžby drahých kovů tam si myslím, že očekávat nějakou dramatickou hranici je poměrně obtížné. Právě narůstající cena může ovlivnit těžbu z ložisek u kterých se to dříve nerentovalo, proto bych raději nepredikoval nic... Pro nás, co se tak trochu okolo zlata motáme, by bylo asi nejlepší, aby zlato minimálně zůstávalo na nějaké rozumné hodnotě a moc se nehýbalo ani nahoru ani dolů...maximálně tak o inflaci... :-)

Michal

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 4
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #5 kdy: 14. Duben, 2015, 00:53:31 »
Dá se toto říci i o technickém využití stříbra, nebo platiny? Také klesá jejich využití v průmyslu? Jinak co se týče těžby, řekl bych že se v současnosti projevuje spíše opačný trend. Pokles cen zlata způsobuje finanční problémy téměř všem velkým těžařům, kteří jsou nuceni prodávat/zavírat doly.

kocourBen

 • Zlatnický učeň
 • **
 • Příspěvků: 12
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #6 kdy: 14. Duben, 2015, 20:57:42 »
Tak stříbro se stále používá a myslím, že pro oblast kontaktů v silové elektrotechnice je to v podstatě nenahraditelný materiál..tak si myslím, že tam ta spotřeba asi jen tak neklesne i když i tam se dnes používají různé slitiny nebo i jen slinuté materiály..viz práškovou metalurgií tvořené kontakty Ag-Fe ... každopádně u stříbra je výhoda, že je relativně levné a dost dobře recyklovatelné. U těch dalších kovů jako Platina, Rhodium je jasné, že největší podíl je v katalyzátorech... tam to souvisí s vývojem automobilismu...a ten jak známo (ve světovém měřítku) nijak nestagnuje. Já problematiku katalyzátorů moc neovládám..tak nemohu nijak kvalifikovaně tady něco psát o tom jaké jsou nové konstrukce katalyzátorů...jaká je tam spotřeba platiny a rhodia. Jinak u platiny je asi ještě jeden segment, kde se nedá moc uvažovat, že by se její spotřeba omezovala a to jsou platinové teploměry a termočlánky, které jsou zatím technicky nenahraditelné. Každopádně turbulence v těžbě drahých kovů bych spíš viděl v různých lokálních propadech průmyslu a pak v neustále se rozvíjející recyklaci... jinak pochopitelně, funguje něco jako zpětná vazba..tedy když se ceny kovů šponují nahoru - je tendence výrobců technologii přizpůsobovat nižšímu využití drahých kovů.. pak opravdu spotřeba kovů klesá a je zřejmé, že to občas producenti nemusí ustát...

Poky

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 1
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #7 kdy: 27. Duben, 2015, 14:24:17 »
Co si myslíte o tom, jak zlato vyletělo nahoru s cenou, ale vypadá jako nadhodnocené? Podle mě musí jít ve výhledu několika let dolů, protože už i Česká koruna prožívá deflaci - tedy zvyšování hodnoty měny - to zákonitě snižuje hodnotu komodit. Jaký máte názor?

kocourBen

 • Zlatnický učeň
 • **
 • Příspěvků: 12
Re:Do čeho investovat
« Odpověď #8 kdy: 27. Duben, 2015, 23:19:12 »
Právě to co se děje s českou korunou je právě ten důvod investovat do drahých kovů či do jiných komodit. Tedy to bych zrovna nějak příčinně nesrovnával. Zatímco s korunou se tu předvádí ekvilibristika neuvěřitelného kalibru... tak zlato, přeci jen je v současné době o něco stabilnější. Pochopitelně, že i u zlata se mohou projevovat nějaké tlaky v souvislosti s fungováním hedgeových fondů..což si myslím, že stalo přesně před lety , kdy zlato neustále raketově rostlo....
 Jinak zlato si myslím,že svůj potenciál ještě nevyčerpalo. Přeci jen je zlato komodita, kterou si někdo jen tak nenatiskne...tedy inflací trpí drahé kovy o něco méně. On je spíš jiný problém... a to je likvidita při tom, když kov fyzicky držíte...tam se opravdu ukazuje, že sice může být tzv. světová cena dost vysoko, ale když na Váš slitek nemáte kupce...tak je Vám i bůhvíjaká světová cena k ničemu. Jinak si nemyslím, že by mělo zlato jít nějak mimořádně dolů...jeho světová spotřeba je značná a ukazuje se, že neklesá. Tedy zlato se pochopitelně bude pohybovat na trzích různě, ale já opravdu nepředpokládám, že by se cena za 1g měla nějak významně pohybovat směrem dolů. Sice se už asi nebude dát spekulovat na nějaký růst, ale to zas tolik nevadí. Pro nás tady bude možná stačit, když si za svůj slitek za pár let koupíte to samé jako dnes........ :-)  Což se o koruně říci nedá, že?  :-))))