Vítejte na prvním - nezávislém českém fóru o zlatě a drahých kovech. Zde se můžete zeptat na vše, co Vás zajímá o zlatě, nebo poradit ostatním. Toto fórum je provozováno českým nezávislým blogem OZlatu.cz.

Autor Téma: Proč investovat / neinvestovat ?  (Přečteno 2668 krát)

admin

• Administrátor
  • Zlatnický učeň
Proč investovat / neinvestovat ?
« kdy: 12. Březen, 2015, 13:52:54 »
Jak se díváte na problematiku investování do drahých kovů? Doporučili byste investici ostatním, nebo byste je naopak rádi varovali?

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
Re:Proč investovat / neinvestovat ?
« Odpověď #1 kdy: 18. Březen, 2015, 22:21:01 »
U investic do drahých kovů obecně hlavně doporučuji zvážit návratnost, která není v současnosti u tzv, investičních slitků valná. Navíc je potřeba vzít na vědomí, že sice můžete kupovat investiční zlato, ale v případě nutnosti prodáváte...jen zlato. Což u některých lidí vyvolává velký údiv... když přinesou k výkupu cihličku a oni k ní přistupují jak ke každému jinému materiálu..tedy přetavení , analýzy...  A co mě úplně děsí je prodej tzv. investičních slitků na Aukru... rozmazaná fotka, plytký popis, ...a příhozů habaděj...co ty lidi vlastně opravdu kupují to bych rád viděl... :-) Proto je asi pak nejlepším řešením tzv. nárokový účet, kdy si kupujete u nějaké mincovny, či afinační firmy zlato pouze virtuálně, to zlato pak neopustí tu firmu a vy můžete kdykoliv přikoupit a nebo naopak prodat a pochopitelně si můžete zlato i vzít, ale to je potřeba si s firmou domluvit, oni to některé firmy nerady dělají (což se jim nelze divit). Každopádně fyzické držení zlata není jednoduché a je potřeba si zjistit spoustu informací, aby jste místo zisku nedospěli ke ztrátě. Jinak z vlastní zkušenosti doporučuji malé slity ..tak okolo 100..200g ty mají podstatně lepší likviditu. Půl kilový , nebo dokonce kilový slitek se fakt prodává blbě... :-(

Michal

• Nováček
  • *
« Odpověď #2 kdy: 19. Březen, 2015, 00:32:24 »
Zajímavý názor, se kterým musím souhlasit. Koupí menších slitků v neporušených obalech se dá jednak předejít problémům při výkupu. Navíc jsou také menším lákadlem pro padělatele ..vzpomeňme na případ jistého obchodníka se zlatem z New Yorku, který zjistil, že jeho 10 uncové cihly jsou naplněny wolframem.

S faktem, že prodávat/nakupovat investiční slitky na aukru nemá smysl souhlasím, je tam opravdu spousta ryzikových faktorů.

dohamaja

• Nováček
  • *
« Odpověď #3 kdy: 15. Duben, 2015, 16:09:00 »
Já si myslím...investovat volné finanční prostředky do zlata a drahých kovů...ano. Ale uváženě, je to investice dlouhodobá a je to určitě pojistka v době nejistoty, kdy je měna nejistá. A hlavně dobrý výběr prodejce, u kterého je záruka v případě zpětné výměny za peníze, společnost s dlouhodobými zkušenostmi a také, kdyby kovy nejen vykupovala, ale i zpracovávala. Sama jsem zatím takto neinvestovala, třeba při nějakém lehkém "přebytku" budu realizovat

cedric3003

• Nováček
  • *
« Odpověď #4 kdy: 19. Duben, 2015, 10:23:49 »
Já si myslím, že investice do drahých kovú je riziková. Cena zlata jede nahoru a dolu, proto v jednu chvíli jde cena zlata nahoru, někdo si koupí cihličku, a nejen že pak múže cena zlata radikálne klesnout, ale dokonce múže být ta cihlička naplněná něčím jiným, jako už spomínal Michal. Konkrétně já jsem ješte s investovánim do zlata zkušenosti neměl, ale v blízké budoucnosti určite plánuju, pak se podělím o moje zkušenosti ;). Osobne se mi zdá lepší investovat do akcií firem jako Apple, protože s vydáním nového modelu telefonu, iPadu, nebo tak, Apple vydělá hodně, tím pádem taky pujdou akcie nahoru

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
« Odpověď #5 kdy: 19. Duben, 2015, 22:03:58 »
Tak ono je sice pravda, že cena zlata kolísá, ale zas na druhou stranu..zlato může za určitých okolností plnit funkci "zazipované" měny. Pochopitelně pak nastává otázka, kde a jak investiční zlato koupit...pokud je někdo tak odvážný, že je schopen koupit "žlutou" kostičku něčeho třeba na Aukru..pak mu tedy přeji opravdu mnoho štěstí... Jiná věc nastává, když má člověk přístup k nějaké formě zlata, ať už ve formě zlomků, nebo granálií a může to propasírovat skrz Státní zkušebnu a nechat si udělat nějaké obchodovatelné slitky. On tady sice je problém s prodejem i slitků evidentně prošlých skrz Státní zkušebnu, ale furt lepší mít zapečetěný slitek s papírem z puncáku, než mít tzv. cihličku ze žlutého kovu... Pak je tady ještě možnost investic do drahých kovů formou nárokových účtů..ale o tom se tady už psalo a myslím, že to není nutné omílat. Každopádně zlato jako takové už asi nikdy nezopakuje růst, který byl před několika lety a tedy počítat s nějakým takovým růstem je opravdu sci-fi. Možná, že by se určité spekulace daly dělat u některých drahých technických kovů, ale to by člověk musel opravdu celou věc sledovat a mít informace, kdy a který kov začíná být žádaný a který už ne.. Já, čistě soukromě tady dodávám, že celý systém investic a spekulací je poměrně náročný a za sebe tvrdím, že ve svém okolí prakticky nevidím nic do čeho by se dalo opravdu nějak investovat..tedy snad kromě investic do svých dětí a eventuálně do bydlení a dalších nemovitostí... (ale i to nese určitá rizika :-)

Ade

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: 20. Duben, 2015, 10:42:24 »
Je lépe nakupovat investiční zlato v kamenném obchodě, nebo důvěřovat internetovým e-shopům? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Které důvěryhodné/odzkoušené servery byste případně doporučili?

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
« Odpověď #7 kdy: 20. Duben, 2015, 22:30:20 »
Spíše si položte otázku..proč nakupovat zlato...  Ale pokud na tom trváte, tak bych se hlavně zabýval takovým zdrojem, kde to zlato  (přepočteno  na 1g/999) vyjde nejlevněji. Investiční zlato je poměrně drahé a jeho návratnost diskutabilní. Z pohledu návratnosti se jako podstatně efektivnější jeví investice do zlomkového zlata, nebo průmyslových odpadů s obsahem zlata... nejlevnější zlato dnes produkují zastavárny, mobilní výkupny zlata a firmy zabývající se likvidací elektroniky... samozřejmě, že je nutné se v daném prostředí orientovat, ale pokud se to zvládne ...jsou investice do zlata opravdu efektivní...
Jinak pokud jde opravdu o nákup seriozního investičního zlata...nakupoval bych jedině v certifikovaných mincovnách a oficiálních afinačních podnicích...v tuzemsku asi v SAFINA. každopádně je nutné vědět v jakém stavu a v jakém obalu Vám bude slitek předán, podle toho se dá pak určit jeho likvidita. Volně ložená cihlička má likviditu opravdu nevalnou... Rovněž zajímavé možnosti skýtají instituce, které umožňují nákup zlata na tzv. nárokový účet...tam zlato vlastníte částečně virtuálně a částečně reálně. Takové podniky se pak chovají podobně jako banky..zlato tam máte deponované a vy určujete kolik a kdy prodat a dokonce seriozní firmy Vám umožňují, že Vám zlato .. po proběhnutí nějakých administrativních opatření opravdu vydají a vy si s ním pak můžete nakládat jak je libo...

camel1985

• Nováček
  • *
« Odpověď #8 kdy: 10. Květen, 2015, 18:04:19 »
O investici do zlata delší dobu uvažuji. Děkuji za skvělé fórum kde jsem se dozvěděl hodně pro i proti.