Vítejte na prvním - nezávislém českém fóru o zlatě a drahých kovech. Zde se můžete zeptat na vše, co Vás zajímá o zlatě, nebo poradit ostatním. Toto fórum je provozováno českým nezávislým blogem OZlatu.cz.

Autor Téma: Dobývání drahých kovů z elektroniky  (Přečteno 3300 krát)

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
Dobývání drahých kovů z elektroniky
« kdy: 17. Březen, 2015, 23:48:24 »
Sice nevím všechno a taky nerozumím všemu, ale kdyby jste měli někdo nějaký dotaz na tohle téma pokusím se odpovědět. Zabývám se tím asi 25 let..a trochu tomu už rozumím...  :-)))

admin

• Administrátor
  • Zlatnický učeň
Re:Dobývání drahých kovů z elektroniky
« Odpověď #1 kdy: 18. Březen, 2015, 22:51:31 »
To je výborné! Měl byste zájem spolupracovat s námi na tvorbě článků? Toto je téma, kterému se zatím nevěnujeme a určitě by mnoho lidí zajímalo....

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
« Odpověď #2 kdy: 18. Březen, 2015, 23:23:32 »
Tak na nějakou rozsáhlejší "literární" činnost asi moc času nemám, ale když někdo přijde s nějakým problémem..třeba se dobereme nějakého řešení...  problém v současnosti je v tom, že ta situace v recyklingu a vůbec s výkupen elektroodpadů začíná být pro malé "recyklátory" dost komplikovaná... když to vezmu prakticky tak spíš beznadějná...  Jsou tady značné tlaky na naprostou monopolizaci tohoto oboru s tím, že je tady záměr znemožnit s elektroodpadem jakýkoliv obchod... proto by možná bylo rozumné, kdyby se malí producenti začali alespoń trochu sdružovat, aby jednoho nedopadli tak, že svůj pracně nastřádaný odpad s obsahem DK budou nuceni někomu zdarma odevzdat...  :-(

admin

• Administrátor
  • Zlatnický učeň
« Odpověď #3 kdy: 19. Březen, 2015, 00:05:40 »
Předem se omlouvám za naivní otázky, ale osobně jsem si "dobývače drahých kovů z použité elektroniky" představoval jako nadšence, kteří doma v lučavce rozpouštějí staré procesory ( viz https://www.youtube.com/watch?v=cBLktogRnm4 ).

Jak vypadá takový "malý recyklátor"? Vyplatí se mu od lidí vykupovat použitou elektroniku a těžit z ní kovy, nebo jde jen o zábavu? Existují "ekologicky šetrné postupy" recyklace drahých kovů?

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
« Odpověď #4 kdy: 21. Březen, 2015, 00:23:06 »
Njn...jo to video je dobré, akorá má jeden problém..je to celé nesmysl. To je oprávě problém tzv. zaručených dokumentů na Y.T.  Kdyby měl někdo získat tolik zlata, co tam nakonec ukazují tak by těch procesorů musel zlikvidovat asi metrák..i víc...ne jeden škopíček. Ale jinak to tak asi odpovídá..myslím ta představa toho "nadšence". Když on je tady hlavní problém v tom, že dnes je úplně jiná doba...když já jsem začínal tak bylo všechno jednodušší... k dispozici byl ohromně výtěžný materiál, byl dostupné a laciné chemikálie, nikdo nás ničím nebuzeroval...ale je fakt, že se zas na druhou stranu za zlato moc nedávalo. když si člověk uvědomí kolik zlata jsem prodal iza 275,-Kč/g tak je mi z toho slabo..., ale jiné řešení nebylo..zlato se těžilo..prodávalo. Já jsem si nic nechávat nemohl.
Dnes je situaci s cenou zlata podstatně lepší a dokonce i možnosti prodeje..problém ovšem (jak jinak) je s výtěžností v současnosti dostupných materiálů... bohužel obsahy zlata a jiných kovů jsou tak minimální, že se do čehokoliv pouštět vlastně nemá ani moc cenu. Tím Vám odpovídám na to, zda se vyplatí VYKUPOVAT elektroniku...NE, nevyplatí a v mnoha případech se nevyplatí těžba ani kdyby jste měli příjem zařízení zdarma. "Domácí" těžba by se vyplatila jedině tehdy, kdyby se objevil nějaký opravdu starý materiál a to ještě v množství alespoň desítek kilogramů (počítáno, vyčištěné konektory..tak aby čisté vysypané piny měly alespoň 10Kg) Jinak se nemá cenu do ničeho pouštět, ono domácí těžení není zas až tak moc levné..i když si nepočítate čas ..tak celá logistika, energie, chemikalie a pak následná likvidace odpadů vyjde na poměrně hodně peněz. Já jsem třeba zistil, že jsem se běžně pohyboval v režii okolo 25%.. což je poměrně dost... tedy když se pak objevili různí velko-zpracovatelé, tak se dost často stávalo, že měli i nižší režii než já.
Co se týká  "ekologie" - ta je to poměrně složité. Žádná vyloženě "zelená" technologie na afinaci není. Pochopitelně, že se užívají postupy, kde je potřeba poměrně hodně "zlých" chemikálií, ale zas na druhou stranu, pokud se člověk nechová jak pomatený - myslím, že by ničemu a nikomu škodit neměl. Já jsem třeba "těžil" i doma a podobně a nikdy jsem nikomu nedal šanci, že bych dal hlukem ..zápachem a pod., najevo, že se děje něco co by se jinak dít nemělo. :-)

admin

• Administrátor
  • Zlatnický učeň
« Odpověď #5 kdy: 23. Březen, 2015, 18:29:54 »
Děkuji za zajímavé informace

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
« Odpověď #6 kdy: 13. Duben, 2015, 20:38:49 »
Tak koukám, že tu nejsou žádní amatérští prospektoři, kteří by se rádi něco dozvěděli, nebo (a to by bylo lépe) taky něco k tématu sdělili..., abych se taky něco dozvěděl já... :-) Myslím, že je škoda, že se tenhle prostor nevyužívá, asi nejde o to, si zde sdělovat "know-how", ale třeba debata nad tím, kde kdo udělal dobrou či špatnou zkušenost při zpracování "zlatonosného" odpadu by se hodila. Rovněž by nebylo špatné si tady navzájem sdělit některé informace o výtěžnostech určitých druhů materiálů, aby si člověk mohl udělat alespoň nějakou představu co může od zpracování nějaké zakázky čekat.

kocourBen

• Zlatnický učeň
  • **
« Odpověď #7 kdy: 19. Červenec, 2015, 00:57:25 »
Tak jsem objevil, při mých potulkách po internetu docela zajímavé stránky, které se našeho tématu dotýkají:   http://drahkov.blogspot.cz/2012/12/acido-cementace.html
Tak jen tak pro oživení diskuze to sem dávám... je škoda, že tu je docela zajímavý prostor k diskuzím na téma dobývání drahých kovů a nikdo ho nevyužívá... :-(